Zverejnené: 03.06.2024

Thomas Schelling


Thomas C. Schelling bol americký ekonóm, ktorý sa v roku 2005 podelil o Nobelovu cenu za ekonomické vedy s Robertom J. Aumannom. Schelling sa špecializoval na aplikáciu teórie hier na prípady, v ktorých protivníci musia opakovane interagovať, najmä v medzinárodnom obchode, zmluvách a konfliktoch. Po štúdiu Schelling začal svoju kariéru prácou pre federálne agentúry a programy, ako je americký Úrad pre rozpočet, Marshallov plán v Európe a výkonný úrad prezidenta. Svoje prvé akademické miesto v ekonómii prijal na Yale University a potom sa presťahoval na Harvardskú univerzitu a neskôr na University of Maryland.

Schelling bol tiež vedúcim zamestnancom spoločnosti RAND Corporation, kde jeho analýza pretekov v jadrovom zbrojení medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom viedla k jeho publikácii Stratégia konfliktu . Schellingovu myšlienku obmedzených alebo odstupňovaných represálií – ktorú neskôr uviedol v knihe Arms and Influence (1966) – prijali Spojené štáty v roku 1965 ako operáciu Rolling Thunder, ktorá zahŕňala bombardovanie vybraných cieľov v Severnom Vietname v očakávaní, že odradiť Severného Vietnamu od pokračovania vo vojne.

Schelling bol zvolený za prezidenta Americkej ekonomickej asociácie v roku 1991 a vo svojom prezidentskom prejave Some Economics of Global Warming predložil argument v prospech uhlíkovej dane. Bol jedným z ôsmich odborníkov, ktorí vypracovali Kodanský konsenzus Organizácie Spojených národov v roku 2003, ktorý navrhoval globálne priority pre nasledujúce tisícročie – znižovanie skleníkových plynov hlboko pod úroveň liečby a eradikácie AIDS , boj proti globálnej podvýžive  a odstránenie colných prekážok.


 


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách